ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Брестовац: Учеството на првенството е награда за нас, но не се предаваме

Ракометарите синоќа пристигнаа во Египет, а веќе вечерва го играат првиот натпревар и тоа со Шведска.

Денеска македонската репрезентација успеа и да одработи еден тренинг и да го почувтсвува паркетот во салат во Каиро каде вечер од 20:30 часот играат против Шведска.

Швеѓаните имаат проблеми со сотавот, пристигнаа десеткувани откако поради позитивни тестови на COVID-19 им отпаднаа неколкумина првотимци, но тоа не значи дека Македонија е фаворит.

И нашиот селектор Данило Брестовац во земјата на фараоните е со подмладен состав, но без корона проблеми бидејчи сите во напиот табор на сите тестирања излегоа негативни.

„Македонија на Светското првенство ќе настапи со состав кој е во фаза на формирање. Но, верувам дека и со овој тим можеме рамноправно да се носиме со сите, пред сѐ со ривалите во нашата група. Со оглед на кусиот временски период кој го имавме, но и промените кои Шведска ги има во составот, се потрудивме да најдеме што е можно повеќе материјали за што подобро и побрзо да се подготвиме. Колку и да сме неподготвени, нема однапред да се предадеме, нема бело знаме. Учеството на првенството е награда за нас, но не треба да се задоволиме само со тоа. Ќе бараме место и во следната фаза“, вели Брестовац, пренесува порталот 24 Ракомет.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Ракомет

Брестовац: Одевме на победа, но пласманот не нѐ интересираше

Read more

Ракометарите со пораз од Белорусија го завршија настапот во Египет

Read more

Лазаров: Го допревме дното

Read more

Ракометарите повторно поразени, останува уште дуелот со Белорусија

Read more
 

Спорт

Озил потпиша за Фенербахче, ќе заработува 5 пати помалку

Читај повеќе

Даниел Агер приведен на протестите во Москва

Читај повеќе
  • play_arrow

Брестовац: Одевме на победа, но пласманот не нѐ интересираше

Читај повеќе

Абрамович: И покрај отказот Лампард останува клупска легенда

Читај повеќе

Хабиб порача: Се подготвувам за фудбалско деби

Читај повеќе

Мурињо: Бејл мора да си ја заслужи минутажата

Читај повеќе

Челси го отпушти Лампард, дали доаѓа Тухел?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои уште активно играат

Читај повеќе
  • play_arrow

Поразениот Мекгрегор сака повторно да се бори со Поарје

Читај повеќе