Брињоне прва Италијанка со светско злато во алпска комбинација

Италијанката Федерика Брињоне е првата скијачка која освои златен медал на 47. Светско првенство во алпско скијање, откако денеска триумфираше во комбинација во францускиот центар Мерибел.

Брињоне (32) го освои првиот златен медал во кариерата зачувувајќи ја големата предност која ја имаше по трката во супервелеслалом и, воедно, стана првата италијанска скијачка со светско злато во алпска комбинација.

Дури 1,62 секунди зад Брињоне заврши светска првенка во алпска комбинација Венди Холденер од Швајцарија, додека бронзата ја освои Австријката Рикарда Хазер со заостанување од 2,26 секунди.

Првата фаворитка, Американката Микела Шифрин, имаше шесто време по супервелесаломската трка, а во слаломот испадна на само неколку капии пред целта и со тоа исчезна надежта за одбрана на титулата од Кортина д'Ампецо и нејзин седми златен медал на светските првенства.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Останати спортови

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Read more

Пораз во три сета за одбојкарките против Латвија

Read more

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Read more

Миленкоски: Одбојкарите се подготвени за стартот на Европската златна лига

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ландо Норис ја испроба игрицата F1 2023 и заврши последен

Читај повеќе

Академија Пандев се ребрендира во Брера Струмица

Читај повеќе

Јунајтед ќе му плати на Мегваер за да го напушти клубот

Читај повеќе

Милевски повика 29 фудбалери за дуелите со Украина и Англија

Читај повеќе