Брисел гори по смртта на 23-годишниот Ибрахим Бари

МИА/КАЈГАНА
/ 14.01.2021 / 12:32

Демонстрантите во Брисел синоќа запалија полициска станица и возило за време на протестите поради смртта на Ибрахим Бари, 23-годишник со африканско потекло, кој почина откако беше приведен од полицијата.

Стотици граѓани вчера се собраа пред полициската станица во северниот дел на Брисел извикувајќи „Животите на црнците се важни“, „Правда за Ибрахим“, „Полицајци убици“.

Тие фрлаа камења кон полициската станица, а полицијата возврати со водени топови. Потоа демонстрантите го запалија влезот на полициската станица и еден полициски автомобил и ги оштетиле банкоматите и продавниците во близина.

Неколкумина демонстранти се повредени и се префрлени во болница, а поголем број се приведени.

Бари беше приведен на 9 јануари бидејќи не се придржувал до рестриктивните мерки воведени поради пандемијата со COVID-19. Тој по еден час во притвор изгубил свест и бил префрлен во болница, каде и починал.

Remote video URL

Обвинителството покрена истрага за смртта на Бари.

Remote video URL
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Свет

Белата куќа ги избриша сите снимки со Трамп од нејзиниот YouTube канал

Read more

Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Read more

Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Read more

Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

Read more
 

Вести

Белата куќа ги избриша сите снимки со Трамп од нејзиниот YouTube канал

Читај повеќе

Во Британија и Португалија рекорден број починати од коронавирус

Читај повеќе

Рестораните и угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Бајден: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Читај повеќе

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најмалку двајца загинати во експлозијата во Мадрид, евакуиран домот за стари лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Гледајте ја во живо инаугурацијата на Бајден

Читај повеќе

Прв полициски час во Холандија по Втората светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп замина сосе нуклеарните шифри – што ќе се случува сега?

Читај повеќе