Британска репортажа од 1989 година за туризмот во Југославија: Од природни убавини до инфлација

На YouTube неодамна е објавена британска репортажа од 1989/1990 за летување во Југославија, поточно во Хрватска, која детално известува за природните убавини, туристичката понуда, цените, плажите, но и високата инфлација во тоа време.

Репортажата почнува во Опатија и продолжува да раскажува за бројните мали одморалишта до кои може да отидете со автомобил или брод.

Наратор и презентер е британскиот новинар Џон Картер кој исто така се појавува на снимките и зборува за сопствените впечатоци од местата кои ги посетил.

Истакнува дека на плажите нема песок, но дека тоа не им пречи на туристите. Говори и за архитектурата, австроунгарското наследство во Опатија и мешавината на старото и новото.

Кога е во прашање вредноста на тоа што го добивате за потрошените пари, вели дека тој сооднос е одличен за странците благодарение на високата стапка на инфлација и економските проблеми со кои се бори земјата. Открива дека претежно се плаќа во германски марки, но дека примаат и британски фунти.

Remote video URL

Го опишува и секојдневниот друштвен живот и што може да очекувате од локалните кафичи и ресторани.

Репортажата го прикажува и тазе изградениот мост кој го поврзува островот Крк со копното, кој во тоа време бил најголем на Јадранот.

Спомнува и приватно сместување истакнувајќи дека за него никогаш нема да пронајдете никакви брошури во кои однапред може да видите што се нуди, туку за тоа се одлучува на лице место.

„Претходно ги истакнав добрите услови во смисла што добивате за одредена количина пари, но вредноста на одморот може да се мери и на друг начин, не само во пари. Се мери и по количината на уживање и задоволство во секој ден, а верувајте ми дека во секој ден поминат тука ќе добиете многу задоволство”, порачува на крај Картер.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Живот

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Read more

20 најдобри градови за семеен одмор

Read more

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Read more

Четири знаци дека сте во брак или во врска со нарцис

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Читај повеќе

Четири знаци дека сте во брак или во врска со нарцис

Читај повеќе

Недостаток на сон - поголем ризик да се разболите од грип

Читај повеќе

Мезе на денот: Плескавици од тиквички

Читај повеќе