УС ОПЕН 2021

Британската тинејџерка испиша историја

Британската тенисерка Ема Радукану е победник на финалето од УС Опен откако успеа со 2:0 по сетови да ја совлада врсничката Фернандес.

На овој грен-слем Радукану дојде како 150 рангирана на ВТА листата и со тоа стана првата тенисерка во историјата која преку квалификации дошла до грен-слем титула. Воедно, таа е и најмлада победничка после Марија Шарапова која во 2004 го освои Вимблдон на 17-годишна возраст.

Радукану ноќеска ја совлада Канаѓанката Лејла Ени Фернандес со 6-4 и 6-3. Натпреварот беше неизвесен и траеше 1 час и 52 минути.

Remote video URL

Да биде сензацијата уште поголема, Радукану до титулата на терените во Њујорк дојде со низа од 10 победи, од кои 3 во квалификациите и тоа без загубен сет.

Последен пат британска тенисерка која освоила грен-слем турнир беше пред дури 44 години кога Вирџин Вејд победи во Вимблдон.

Инаку, одличен турнир имаше и Фернандес, 73 рангирана. Таа на патот до финалето успеа да исфрли фаворитки од топ 10 како Наоми Осака, Елина Свитолина и Арина Сабаленка, како и поранешната трикратка победничка Анжелик Кербер.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Тенис

Нов удар за настапот на Ѓоковиќ на Австралија Опен

Read more

Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, дали Ноле ќе учествува?

Read more

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Read more

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали сум вакциниран или не

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе