Британската влада им плаќа на албанските затвореници да се вратат дома

Бројот на летови за депортација од Обединетото Кралство за Албанија се зголеми по договорот за соработка меѓу двете земји постигнат лани во декември за одвраќање и спречување на нелегалната миграција, пренесува албанската редакција на BBC.

 

Британското Министерство за внатрешни работи соопшти дека оттогаш се вратени повеќе од 1.000 луѓе: околу половината доброволно, додека останатите се комбинација од одбиени барања за азил и странски криминалци.

Албанските власти потврдија дека повеќето нивни државјани кои годинава биле принудно вратени од Британија биле осудени за злосторства извршени таму.

BBC разговарал со дел од Албанците вратени дома и дознава дека на некои затвореници им биле понудени 1.500 фунти (околу 1.700 евра) за да си заминат - иако дел од нив планираат веднаш да се вратат.

На некои затвореници им биле понудени пари за да се согласат на депортација и биле ослободени од затвор пред да ја отслужат минималната казна според постоечката програма за странски престапници.

На еден од депортираните албански затвореници, што BBC го идентификува само како Марк, му била понудена финансиска помош од 1.500 долари за да се врати дома во Албанија според друга програма наречена Програма за олеснето враќање (ФРС).

Документот на британската влада јасно покажува дека програмата е финансиски поттик што им се нуди на странските затвореници под услов да соработуваат при депортацијата и да се откажат од правото на жалба.

Марк бил депортиран според британската Програма за предвремено ослободување (ЕРС), која се однесува на странските затвореници од сите националности.

Минатата година, со владиниот Закон за националност и граници се продолжи периодот на предвремено ослободување и дозволува ЕРС од девет месеци на една година. Една од целите на таа промена, според информациите од британското Министерството за внатрешни работи, била да се зголеми бројот на депортации.

Истиот закон го укина статутот на застареност на неодлежаните казни, што значи дека затворениците кои нелегално се враќаат во Британија ќе мора да го отслужат остатокот од казната, без оглед на тоа колку време поминало - засилувајќи го одвраќачкиот фактор за луѓето како Марк.

Албанцитете можат слободно да се движат во земјите како Франција или Белгија, кои нудат лесна отскочна даска за преминување на Ла Манш.

Албанската полиција неодамна ги засили контролите на граничните премини во земјата за да ги улови депортираните од црната листа кои се обидуваат да се провлечат.

Засилената соработка меѓу Обединетото Кралство и Албанија се совпаѓа со наглото намалување на бројот на Албанци кои пристигнуваат на островот со мали чамци - само 29 биле откриени во првите неколку месеци од годинава.

реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Регион

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Read more

Ослободени сите обвинети за обидот за државен удар во Црна Гора, уапсени двајца обвинители

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Таткото на Данка: Адвокатите треба да се срамат пред дипломите

Read more
 

Вести

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе
  • play_arrow

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Читај повеќе