Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Познатата единица на британската армија SAS (Special Air Service) обучува посебна група специјалци да бидат подготвени за „алтернативни закани“, вклучувајќи и потенцијални напади од вонземјани, пренесе Daily Star.

Дваесетина припадници на елитната формација, основана во 1941 година, се обучени за врвни акции против различни потенцијални закани, вклучително и за закани од вонземјани. Според извор на весникот, SAS мораат да бидат подготвени за сè и за секакви закани.

„Тоа вклучува сè, од терористи до биолошко оружје - кога некој е намерно заразен со смртоносен вирус, па до вонземски форми на живот“, пишува Daily Star. „Специјалците мора да бидат подготвени на сè. Можеби звучи лудо, но мисиите на SAS подразбираат прекин на секоја закана“, тврди изворот.

Понатаму во текстот е наведено дека британските специјалците тренираат заедно со нивни колеги од САД.

„Повеќето луѓе веруваат дека постои живот на другите планети. Дури и Алберт Ајнштајн во 1920 година изјавил ‘Зошто Земјата би била единствената планета на која е можно да постои живот?’“, вели неименуваниот извор.

Тој додава дека за овој воен проект никој не сака да зборува јавно, бидејќи звучи премногу неверојатно, но сепак има смисла.

Дури и професорот Стивен Хокинг, додека беше жив, предупредуваше за можен контакт со вонземјани и за тоа какви би биле реакциите на луѓето.

Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Чек дис аут

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Read more

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Read more

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Read more

Неидентификуван летачки објект над Ново Мексико

Read more
 

Магазин

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Читај повеќе