Британските маринци како Ајронмен, тестираа костими со џет-пек

Компанијата Gravity Industries објави видео во кое прикажува како британските командоси во текот на вежба користат костими со џет-пек што им овозможува да летаат над чамец и да слетаат брзо и прецизно на брод.

„Целта на овие костими е да се овозможи брз пристап на кој било дел од бродот, да се ослободат рацете за носење оружје, а нуди и можност за промена на локацијата и извлекување. Ова е револуција во тактичките можности за многу специјални сили, а има и повеќе намени“, се наведува во соопштението на Gravity Industries.

Костимот го тестираше и хуманитарната организација Great North Sir Ambulance Service којашто нуди хеликоптерски транспорт во итни ситуации.

Remote video URL
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Живот

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more

Трите хороскопски знаци кои со годините стануваат сè поубави

Read more

Седум причини зошто луѓето родени во мај се посебни

Read more

Производи за вашиот дом и градина со попусти до -30%

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе