Британските туристи во Шпанија ќе се „испечат“, предупредува шефот за туризам

На угостителските места повеќе нема да им биде дозволено да ги поставуваат своите системи за ладење под 27 Целзиусови степени во лето, ниту да го подигнат греењето над 19 степени во зима.

Британските туристи кои ќе ја посетат Шпанија ќе се „испечат“ поради новите мерки за заштеда на енергија со кои се забранува климатизацијата да биде пониска од 27 Целзиусови степени во лето, предупреди шефот за туризам.

Земјата одобри нов сет на правила според кои, исто така, нема да биде дозволено греење над 19 степени во зима.

Мерките ќе важат за канцелариите, продавниците, баровите и рестораните, како и за системите за јавен транспорт и транспортните центри. Од продавниците ќе се бара да ги држат своите врати затворени за да се одржат температурите.

Тие се дел од напорите на Шпанија да ја намали употребата на гас за 7% според неодамнешниот договор со Европската Унија за намалување на зависноста од рускиот гас.

Според новите правила, од 22 часот ќе треба да се изгаснат и светлата на излозите на продавниците и празните владини канцеларии.

Сепак, Шпанија моментално доживува многу топло лето, со температури над 40 степени Целзиусови во многу делови, а претседателот на туристичкиот одбор на Коста дел Сол ги критикуваше мерките.

„Сакаме задоволни туристи, а не печени туристи или оние кои се плашат да одат по темни улици“, рече Франциско Саладо.

Тој ја повика владата „да ја троши менталната енергија на поефикасни мерки“.

Тој додаде: „Тоа е како оваа уредба да е напишана од некој марсовец, некој кој е длабоко неук за нашата земја и кој не се консултирал со никого“.

Тој додаде дека „нема смисла“ да се принудуваат хотелите, рестораните, баровите, музеите, кината, продавниците, железничките и автобуските станици и аеродромите да го подигнат својот термостат во лето на 27 степени „токму среде топлотен бран“.

На почетокот на оваа недела беше откриено дека туристите можат да продолжат да ги чуваат своите хотелски соби разладени, бидејќи тие се сметаат за „приватни простори“, но сите други јавни површини ќе мора да се придржуваат до новите закони.

Премиерот Педро Санчез го објави новиот пакет минатата недела, велејќи: „Само треба да влезете во трговски центар за да сфатите дека можеби температурата е премногу ниска“.

Шпанските јавни институции веќе работат со слични прописи за заштеда на енергија.

Владата вели дека мерките не само што ќе заштедат енергија, туку и ќе ги намалат сметките за домаќинствата и бизнисите.

Шпанија е една од најжешките европски земји во лето. Земјата веќе имаше два топлотни бранови оваа година, а температурите се прогнозира повторно да се зголемат во првите недели од август.

реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Свет

Шпанија размислува за намалување на работната недела на 35 часа

Read more

ЕК предложи нов пакет санкции против Русија

Read more

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуални напади врз гасоводите

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Мицкоски: Останува нашата поддршка на проектите за модерно Скопје

Читај повеќе

Шпанија размислува за намалување на работната недела на 35 часа

Читај повеќе

СДСМ: Да го разгледаме предлогот за референдум на Левица и ќе го кажеме ставот

Читај повеќе

Театарските уметници од Србија, С. Македонија и Албанија стануваат дел од Отворен Балкан

Читај повеќе

ЕК предложи нов пакет санкции против Русија

Читај повеќе

На 5 октомври во Крушево концерт „Со љубов за Тоше“

Читај повеќе

Зошто фунтата слабее?

Читај повеќе

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Читај повеќе

Нови 96 заболени од COVID-19, еден починат и 37 оздравени

Читај повеќе