Британските власти дадоа зелено светло за продажба на Челси

Британската Влада му одобри на конзорциумот предводен од американскиот милијардер Тод Боли да го купи фудбалскиот клуб Челси.

– Доцна синоќа Владата на Обединетото Кралство одлучи да издаде дозвола за продажба на Челзи, изјави портпаролот на британската Влада.

Одлуката на официјален Лондон доаѓа ден откако зелено светло даде и Премиер лигата со што рускиот олигарх Роман Абрамович по 19 години ќе престане да биде сопственик на клубот од Лондон.

Челси во ерата на Абрамович освои вкупно 21 трофеј, вклучувајќи 5 премиерлигашки титули и 2 трофеа во Лигата на шампиони.

Конзорциумот предводен од Боли ќе го купи Челси за 4,25 милијарди фунти, а приходот од продажбата ќе биде уплатен во хуманитарни цели за помош на Украина.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Фудбал

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Read more

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Read more

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Read more

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе