Брнабиќ: Најлош ден за Србија, заразени 386, починати 18 лица

Белград, 10 јули 2020 (МИА) – Во Србија денеска се потврдени 386 заразени и 18 починати лица од новиот коронавирус, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ, додавајќи дека резултатите од протестите ќе се видат во следните денови.

Фото: Танјуг

– Денеска е најлош ден од почетокот на борбата против коронавирусот, и поради тоа сакав лично да им се обратам на граѓаните. Во изминатите 24 часа починаа 18 луѓе, 130 се наоѓаат на респираторни машини и од 8.646 тестирани имаме 386 новозаразени лица. Најкритично е во Белград, а потоа следуваат Шабац, Крагуевац и Нови Пазар, истакна премиерката.

Според неа, ова е резултат на недисциплината од пред пет-шест дена, а резултатите од протестите ќе се видат за три-четири дена.

– Нема да се двоумиме за воведување рестриктивни мерки за да го зачуваме здравјето на луѓето. Мое мислење е дека најефикасна мерка е воведување на вонредна состојба и забрана за движење, но се трудиме овојпат да имаме поинаков пристап бидејќи ова е борба која ќе трае долго, порача Брнабиќ.

Сепак таа изрази верување дека резултати можат да се постигнат и без најтешки мерки.

– Ве молам луѓе, ќе изумрат и останатите пациенти. Ги молам граѓаните во ова да бидеме заедно, овој вирус е таков и борбата е на сите нас одделно. Во овој момент граѓанска одговорност е да не се собирате во толкав број на јавно место. Јас ви гарантирам дека голем број од учесниците на протестите ќе бидат хоспитализирани. Кога ќе го победиме заедничкиот непријател, тогаш можеме да ги водиме сите останати политички борби, изјави Брнабиќ.

Таа нагласи дека влошувањето на епидемиолошката ситуација е видливо во целиот регион.

Remote video URL
Сè потешки случаи на COVID-19, пациентите остануваат долго на болничко лекување

Меѓу 150 и 200 Ковид пациенти во Белград дневно имаат потреба од болничко лекување, а од тоа, 10 отсто се за прием на Одделите за интензивна нега, изјави денеска директорот на белградската Клиника за инфективни и тропски болести Горан Стевановиќ.

Пред новинарите во Белград тој изјави дека сега во болниците пристигнуваат пациенти со потешка клиничка слика, чие лекување трае подолго. Стевановиќ вели дека здравствените установи во Белград на дневно ниво од болница отпуштаат по 60 до 70 пациенти, а дневно примаат меѓу 150 и 200, што значи дека српската престолнина секој ден е во недостиг на нови близу 100 места во ковид болниците.

– Пополнетоста на капацитетите во болниците во Белград е речиси 100 отсто. Кога пациентите се отпуштаат, само се заменуваат со нови пациенти, појасни директорот.

Тој истакна дека ковид болниците брзо се полнат и во останатите делови на Србија, и ако граѓаните не ги почитуваат мерките, набрзо во целост ќе се пополнат капацитетите.

– После тоа нема да имаме можност да примаме пациенти и да им пружимем минимум нега, а не пак соодветно лекување, потенцира Стевановиќ.

реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Регион

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Read more

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе