Бројките не лажат - PlayStation води во „војната на конзолите“

Нарачките, односно можноста за предвремени нарачки, на новата генерација на конзоли започна на крајот на септември и беше прилично бурна за обете страни, но светот на видеоигрите едноставно „гори“ во изминатиов период.

Најмногу интерес генерира Sony PlayStation 5, додека има помал интерес за купување н Xbox Series конзолите, иако постои опција за купување на многу поевтиниот S модел.

Истражувањето во САД, најголемиот пазар на конзоли, покажа дека има огромен интерес за Playstation 5, каде повеќе од 80% од оние кои успеаја да направат предвремена нарачка на конзола од следната генерација ја избраа баш „петката“.

Се разбира, треба е да се земе предвид дека можеби Microsoft обезбеди многу помалку конзоли за предвремените нарачки во споредба со Sony, бидејќи и тие исто така брзо „вивнаа“.

URL

Ова е поткрепено со фактот дека 51% од клиентите кои не успеаја да ја нарачаат предвреме конзолата Xbox Series сепак планираат да ја купат, но тоа сепак е послабо во споредба со PS5.

Се чини дека цената нема да биде пресудна со оваа генерација на конзоли, а играчите сепак ја избираат платформата што ќе понуди најмногу видеоигри на самиот почеток, што е убедливо Sony, иако ќе бидат малку поскапи. Xbox немаше ексклузива уште на почетокот, а веќе слабата понуда е дополнително осакатена од одложувањето на Halo Infinite за следната година.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Гејминг

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Read more

CD Projekt Red најави нова The Witcher трилогија и Cyberpunk 2077 продолжение

Read more

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Read more

Пристигнува првата Razer Android конзола

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе