Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Нови 139 случаи со COVID-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Од новите 139 случаи со COVID-19, најмногу има во Скопје – 30, Куманово – 20, Гостивар -19, Штип – 15, Струга и Кавадарци  по осум, Тетово и Свети Николе по шест слуачи, Кочани – пет, Кичево – четири, Охрид и Македонски Брод по три, Дебар, Битола, Струмица и Демир Хисар по два и Прилеп, Гевгелија, Берово и Делчево по еден случај.

Регистрирани се 239 оздравени пациенти, од: Скопје-132, Свети Николе-23, Куманово-22, Штип-14, Дебар-8, Битола-7, Тетово и Кичево по шест, Демир Хисар и Прилеп – четири, Кавадарци, Кочани и Делчево по три, Гостивар – два и по еден во Велес и Неготино.

Вкупниот број Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 12.217, бројот на оздравени пациенти е 8.487, на починати е 530, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.200.

Од вкупниот број активни случаи, во Скопје има 1.057, во Штип 342, во Гостивар 304, во Куманово 264, во Тетово 173, во Струга 159, Кичево 128, Дебар 122…

Досега во земјава се направени вкупно 119.102 тестирања на COVID-19.

На Инфективната клиника примени се девет пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти од кои на кислородна поддршка се 27 пациенти и нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 15 возрасни пациенти позитивни на COVID-19, четири деца позитивни на вирусот и шест пациенти суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ во Скопје примени се седум пациенти. Вкупно хоспитализирани се 73 пациенти од кои на респираторна машина се шест пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 137 пациенти – позитивни и сомнителни на COVID-19.

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување на бројот на оздравени лица според податоците во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од трети до деветти август годинава.

ИЈЗ информира дека во овој период се направени вкупно 9.543 тестирања (1,8 отсто помалку од периодот 27 јули до 2 август) и регистрирани се 816 позитивни случаи на COVID-19, што претставува намалување за 10,5 отсто споредено со претходната недела.

Во периодот на известување повторно намалување има и во процентот на позитивни од тестирани случаи, кој изнесува 8,6 отсто споредено со последните две недели кога 9,4 отсто односно 10 отсто од тестираните беа позитивни. Новозаболени се регистрирани во 26 градови, при што најголем процент на новозаболени има во Скопје (31,4 отсто), во Штип (11,3 отсто) и во Гостивар (10,4 отсто). Во 16 градови во земјата, за истиот период, бројот на новопотврдени случаи е под 20.

Во однос на старосната структура на новозаболените и во овој период најголем процент се лица над 60 години – 25,9 отсто, а поголем број на заболени се регистрира и кај лицата на возраст меѓу 30 до 39 години – 18,4 отсто. Во возрасната група од 40 до 49 години се 17,9 отсто од новозаболените, а во групата од 50 до 59 години – 17,2 отсто. Најмал број е регистриран кај децата на возраст до девет години – 1,6 отсто и од 10 до 19 години четири отсто.  

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Македонија

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Read more

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Read more

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Read more

Вести

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

Читај повеќе

Руските банки рекордно вложуваат во злато

Читај повеќе

МНТ ги рефундира билетите за откажаните претстави поради пандемијата

Читај повеќе

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Читај повеќе

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе