Свет

Бројот на починати од Covid-19 во Кина достигна 1.665

16. февруари 2020 - 12:24 | МИА

Бројот на починати од епидемијата на Covid-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска Националната комисија за здравство на земјата.

Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција Хубеи од епидемијата на новиот корона вирус вчера се зголеми за 139.

Претходно беа потврдени само три смртни случаи надвор од континентална Кина – во Хонгконг, Јапонија и на Филипините.

Низ цела Кина вчера имаше и нови потврдени инфекции.

Вкупниот број на заразени досега достигна 68.500 луѓе.

Коментирај