Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Замокот Версај изгуби 45 милиони евра поради намалениот број посети за време на мерките на изолација, изјави претседателката на музејот Кетрин Пегар, која смета дека мора да се преиспита економскиот модел на оваа установа.

Посетеноста на Версај падна во отсуство на странски туристи, со само 10.000 посетители дневно во моментот, или три пати помалку од вообичаеното, соопшти Пегар.

– Дневно, ние сме со околу 10.000 посетители, повеќе за време на викендот, помалку во текот на неделата, затоа што нашите посетители се речиси исклучиво Французи. Постепено гледаме враќање на странците, како Германците, Холанѓаните и некои Италијанци, изјави Кетрин Пегар за RTL.

Обично, замокот, во кој 80 отсто од посетителите се странци, прима 30.000 посетители на ден во овој период, рече таа. „Финансиски, состојбата е тешка“, се пожали, додавајќи дека замокот што повторно се отвори на јавноста на 6 јуни „изгубил 45 милиони“ од затворањето досега.

– Ова нѐ тера да размислиме што треба да бидеме, што треба да правиме. Целиот наш модел, ако можам да кажам така, се распадна, рече таа, потсетувајќи дека „како и да е во историјата, затворањето на замокот се случило само еднаш, во времето на прогласувањето на Втората светска војна.

Таа сепак увери „дека нема да штеди“ на персоналот, приближно 1.000 вработени во замокот и околу за 20.000 други „кои работат околу“ замокот.

Лувр, најпосетуваниот музеј во светот, од своја страна соопшти дека посетеноста е помала за четири пати во јули, со 10.000 посетители на ден, ниво сепак во согласност со предвидувањата на неговата управа.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Култура

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Read more

Продолжуваат археолошките истражувања на локалитетот Кале кај Стари Град

Read more

Со „Чао пријатно“ вечерва почнува Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Read more

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради „Прв до врв“

Read more

Вести

16-годишник со пиштол пукал кон куче, но ранил врсник кој завршил во болница

Читај повеќе

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Читај повеќе

Нови 162 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Читај повеќе

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина

Читај повеќе
  • filter

Сообраќајка кај Железничка, од камион кој превезувал стакла паднал товарот

Читај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе