Бројот на заболени од COVID-19 и натаму висок, да се почитуваат мерките за заштита

Нови 1.192 случаи со COVID-19 од 3.211 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починати се 22 пациенти од кои осум од Скопје (78 г., 78 г., 61 г., 60 г., 81 г., 70 г., 84 г. и 51 г.), двајца од Штип (80 г. и 80 г.), еден од Прилеп (65 г.), двајца од Тетово (41 г. и 66 г.), двајца од Велес (75 г. и 57 г.), двајца пациенти од Битола (71 г. и 66 г.) и двајца од Охрид (54 г. и 73 г.), еден од Гостивар (72 г.), еден од Крушево (81 г.) и еден од Пехчево (53 г.).

Вкупниот број Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 35.097, бројот на оздравени пациенти е 22.024, на починати е 1.071, а бројот на активни случаи изнесува 12002.

Есенскиот бран на COVID-19 ги наполни и болниците. Хоспитализирани се 844 пациенти од кои 130 се на кислородна поддршка, а двајца се на респиратор.

Зголемени се капацитетите за тестирање за COVID-19 во јавните здравствени установи. Сите државни лаборатори располагаат со доволен број тестови за COVID-19, а значително се зголемени и капацитетите на државните лаборатории кои вршат тестирање.

Сите интерни клиники во рамки на Клиничкиот центар, како што информираа од Министерството за здравство, се подготвени да примаат ковид пациенти и нема да запрат со нормалната работа, односно со интервенциите на дневна основа. Обезбедени се 150 болнички легла и кадарот е подготвен да работи со ковид пациенти, но нема да изостане и тековната работа со третман на пациенти на дневна основа кои не се со COVID-19.

Во Институтот за белодробни заболувања веќе има ковид пациенти, а на располагање се и останатите интерни клиники. Дополнително околу 180 специјализанти од внатрешноста и Скопје се враќаат во матичните клиники со што ќе се направи реорганизација на работата и ротации на персоналот за да може пациентите да ја добијат соодветната грижа, посочуваат од Министерството.

Во рамки на напорите за спречување на ширењето на COVID-19, Владата донесе нови мерки меѓу кои се и тие кои се однесуваат на скратување на работното време на угостителските објекти до 21 часот, освен за достава и шалтерска продажба на храна.

Оваа одлука, како што појасни на прес-конференција владиниот портпарол Душко Арсовски, важи и за угостителските објекти на бензинските станици, а исклучени се хотелските ресторани за гостите сместени во хотелите.

Донесена е и одлука за забрана за групирање на повеќе од четири лица на јавен простор по 21 часот и домашните и странски граѓани по 21 часот да не се движат на јавен простор доколку немаат важни и неопходни потреби. Се препорачува граѓаните да не се групираат во домовите по повод семејни прослави, слави или други собири во групи поголеми од четири лица што не живеат во иста заедница.

Граѓаните задолжително треба да носат маска во затворен простор и на отворено. Носењето маска на отворено има исклучоци при спортување на отворен простор, при возење во приватно патничко возило, ако возачот е сам или со лице со кое живее во заедницата, при престојување во двор во семејна куќа со лица од истата семејна заедница, или во угостителски објект каде се применуваат специфичните протоколи за заштита.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Македонија

Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Read more

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Read more

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Read more

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе