Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Volkswagen претстави специјална верзија на Golf R по повод 20-тиот роденден на овој спортски модел.

Да, Golf R (32) беше претставен пред 20 години, а сега ни доаѓа посебна, јубилејна варијанта од Volkswagen. Новиот Golf R го задржува истиот 2.0 (EA888) турбо-бензинец, кој сега е зголемен за 13 КС на дури 333 КС.

Јубилејната верзија на Golf R доаѓа во комбинација со надграден 7-брзински DSG менувач кој ја пренесува силата на сите четири тркала.

На списокот на опрема се наоѓа и спортскиот издувен систем Akrapovic од титаниум, а VW нуди т.н. Emotional Start режим, при што моторот веќе се врти со 2500 вртежи во минута на стартот, што нема да им се допадне на вашите соседи, пишува Autocar.

Модификации се направени и на турбината, па крајниот резултат е многу видлив при возење.

На купувачите им се нудат само две нијанси на каросеријата, Lapiz сина и бела, а изборот на боја влијае на финишот на 19-инчните алуминиумски фелни Estoril.

Тука се и пневматиците Michelin Sport Cup 2, како и бројни ознаки кои укажуваат дека се работи за посебна, јубилејна верзија.

Цената не е објавена, но се очекува роденденскиот Golf R да биде за околу 10.000 евра поскап од обичниот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Авто новости

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Read more

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more
 

Автомобили

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе