Брутално убиен фудбалер во Амстердам, можеби е вмешана и наркомафијата

Холандскиот фудбалер Келвин Мајнард, кој има играно за холандски, португалски и унгарски клубови, беше убиен во Амстердам, каде во последно време значително расте стапката на криминал.

Мајнард (32) брутално го убиле двајца непознати мажи кои со мотоцикл го бркале неговото возило и пукале во него.

Во панично бегство, Мајнард влегол со автомобилот во противпожарна станица, но не успеал да се спаси и им подлегнал на повредите.

Полицијата засега не објавува можни мотиви за убиството на фудбалерот кој беше убиен истиот ден кога беше ликвидиран познат адвокат поврзан со наркомафијата.

Локалните медиуми пишуваат дека и смртта на Мајнард има врска со злогласената мафија.

Амстердам, град од 800.000 жители во кој се толерира употребата на поблаги наркотици, има загрижувачки раст на стапката на криминал поврзан со препродажба на дрога.

реклама

Свет

Трамп: Не може да бидеш број 1 на Земјата ако си број 2 во вселената

Read more

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

Read more

Стотици Африканци заразени со коронавирусот избегале од карантин

Read more

Протести против расизмот и во Канада

Read more

Вести

Идната недела треба да почне издавањето на картичките „Купувам домашно“

Читај повеќе

Стоби очекува олабавување на мерките за да го отвори археолошкиот локалитет и да ги реализира проектите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Не може да бидеш број 1 на Земјата ако си број 2 во вселената

Читај повеќе

Мухамед Зеќири позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Читај повеќе
  • play_arrow

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Читај повеќе

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

Читај повеќе

Стотици Африканци заразени со коронавирусот избегале од карантин

Читај повеќе

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Читај повеќе