Брз и вкусен рецепт за аспарагус со лук и лимон

Искористете ја сезоната на аспарагус и за 5 минути направете вкусно јадење. И што е најважно, ќе извалкате само еден сад.

Аспарагусот е богат со аминокиселината аспарагин (оттаму и неговото име) која помага во ослободувањето на вишокот течности од телото, како и солта од организмот. Освен тоа, аспарагусот е и доста вкусен, лесно се подготвува и може да се додава во многу јадења. Ако досега не сте знаеле, обавезно пробајте го, а ова е еден од наједноставните рецепти. Само кратко пропржете го, па прелијте го со сок од лимон, а можете да го служите и како гарнир на кајгана.

Потребни состојки:

  • 20-24 парчиња аспарагус
  • 2 чешниња лук
  • 4 лажици маслиново масло
  • 1 лимон
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Измијте ги аспарагусите, па исечете им ги краевите. Во тава турете малку маслиново масло, па пропржете го зеленчукот. Посолете и побиберете. Пржете додека не почнат да добиваат боја како да изгореле, па тогаш додадете го толченото лукче. Добро промешајте и по минута турете сок од лимон. Измешајте и закуската е подготвена.

Remote video URL
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Читај повеќе

Како да знаете дека е време за нов почеток?

Читај повеќе