Брз рецепт за сочно пилешко во маринада

Сите сакаат бело месо, па овој рецепт е полн погодок. Се подготвува брзо и лесно.

Белото месо можете да го подготвите на милион начини бидејќи одлично се вклопува со зачини, преливи... Единствено треба да внимавате на тоа да не го препечете или преварите, бидејќи во тој случај ќе биде суво. Готово е за поомалку од половина час, а препорачуваме да го комбинирате со салата по избор или ориз.

Потребни состојки:

 • 300 гр пилешко филе
 • 1 лажица пченкарен скроб
 • 3 лажици соја сос
 • 1 лажица оризов оцет (може и обичен)
 • 3 чешниња лук
 • власец (или младо кромитче)
 • масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во сад измешајте го скробот, соја сосот, оризовиот оцет, сечканиот лук, па посолете и побиберете. Мешајте да нема грутчиња.

Белото месо пресечете го на половина, а потоа излупајте го со чекан за месо. Ставете го месото во сад и нежно втријте ја маринадата во него, па покријте го. Оставете да се маринира околу 15 минути.

Потоа извадете го месото и пржете во тава со малку масло околу 4-5 минути. Послужете украсувајќи го со сечкан власец, или младо кромитче.

Remote video URL
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Рецепти

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Пилешко со пржени компири во ромеско сос

Read more

Почнува сезоната на младиот кромид: Зошто треба да го вклучите во исхраната?

Read more

За лижење прсти: Говедско со портокал и костен - во тортиља

Read more
 

Магазин

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Читај повеќе
 • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе