Брз ручек за цело семејство: Кременадли со кашкавал

Предлог да пробате малку поразлична верзија на кременадли за која нема да се покаете.

Потребни состојки:

 • 4 свински кременадли
 • 150 гр варена шунка
 • 200 гр кашкавал
 • сол
 • бибер
 • брашно
 • масло

Подготовка:
Измијте ги кремендалите и исушете ги преку впивање на водата со хартиени крпи. Добро посолете ги од двете страни и додајте бибер. Потоа посипете ги од сите страни со брашно. Пржете ги во тава, во врело масло, секоја страна по 3-4 минути. На секоја кременадла ставете по едно парче тенко исечена шунка и врз неа посипете со рендан кашкавал. Ставете ги во сад за печење и печете во рерна, претходно загреана на 250 степени. Печете околу 10-15 минути, додека шунката не се загрее и кашкавалот не се растопи. Послужете додека е топло, по желба со зеленчук на скара и печен компир.

Тагови
реклама

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Read more

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Идеја за појадок: Пица ролнички

Read more

Најдобриот рецепт за пилешка салата

Read more

Магазин

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Читај повеќе
 • play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Читај повеќе
 • filter

Како денес изгледа момчето од Kinder чоколадо?

Читај повеќе
 • play_arrow

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе
 • play_arrow

Уште ова фалеше - риби играат фудбал

Читај повеќе
 • play_arrow

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Читај повеќе

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Читај повеќе

Три кардио вежби со кои ќе ослабете исто како со трчање

Читај повеќе