Брз сос за тестенини и пица што секој може да го направи

Научете како да направите совршен сос од домати за само неколку минути, што може да го користите за премачкување домашна пица или како прелив за највкусни тестенини.

Состојки:

1 конзерва домати

Неколку ливчиња босилек или темјан

1 кафена лажичка лут сос/кечап (по желба)

3 кафени лажички презла

Сол, бибер

2 кафени лажички маслиново масло

2 кафени лажички рендан пармезан (по желба)

Малку шеќер

Подготовка:

Во длабок сад истурете ја конзервата домати и згмечете ги со вилушка. Исечкајте ги лисјата зачини и додадете ги во садот заедно со сосот, презлата, сол, бибер, малку шеќер и маслиновото масло и промешајте. На крај додадете го пармезанот.

Сосот може да го оставите покриен во фрижидер преку ноќ и да го чувате два до три дена.

Користете го како прелив за пица или како сос за тестенини.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе