Рецепти

Брза торта со чоколадни банани

18. септември 2018 - 20:42 | М.Д.

Брза, лесна и едноставна торта, готова за 15 минути.

Состојки:

500 грама мелени бисквити

200 грама мелени ореви

200 грама шеќер во прав

200 грама маргарин

100 грама чоколада за готвење

200 мл сок од портокал

2 кесички шлаг пена за декорација

Подготовка:

Растопете ги маргаринот и чоколадата. Во длабок сад измешајте ги мелените бисквити, мелените ореви, шеќерот, а потоа додадете го сокот од пртокал и растопениот маргарин и чоколадата.

Целата смеса замесете ја добро, потоа во мала тавка ставете дел од смесата, па исечкајте еден ред чоколадни банани. Постапката повторувајте ја се додека имате од смесата и чоколадните банани. Готовата торта ставете ја во ладилник неколку часа добро да се излади, а потоа декорирајте со шлаг пена .

Коментирај