Брзи и вкусни сочни тестенини во рерна

Овој ручек е многу вкусен и брзо се подготвува. Нема многу врткање во кујната, нема валкани садови, а би можеле да го јадете секој ден. Сочно, вкусно, брзо, лесно, па дали ви треба нешто повеќе?

Потребни состојки:

 • 250 гр тестенини
 • 400 сос од домати
 • 2 лажици шеќер
 • 200 мл неутрална павлака
 • 50 гр рендан пармезан
 • 200 гр рендан кашкавал
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка бел лук во прав
 • 1 лажичка сладок пипер
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во длабок сад едноставно додајте ги сите состојки освен тестенините, и измешајте. Редоследот не е толку важен бидејќи секако сето тоа ќе го измешате. Ставете во рерна на 180 степени и печете околу 20 минути.

Додека сосос се потпекува, во тенџере ставете ги тестенините во вода и сварете ги ал денте. За каков вид на тестенини ќе се одлучите, останува на вас. Во случајов, рецептот е со таљатели. Имајте на ум дека за секој вид на тестенини на самото пакување стои колку време треба да се варат за да бидат ал денте. При варењето не треба да ставате масло, додека сол може по избор, иако најдобро е без,

Исцедете ги од водата, сосот извадете го од рерна и додајте ги тестенините во него. Промешајте и одозгора фрлете уште малку кашкавал, како и свеж магдонос. Вратете го во рерна уште десетина минути на 150 степени.

Наш предлог е наместо магдонос да ставите свеж босилок, но откако ќе го извадите јадењето од рерна.

Или следете ги инструкциите на видеото и ќе добиете вкусен ручек:

Remote video URL
Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Рецепти

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Read more

Како совршено да сварите тестенини?

Read more

Пилешко какво не сте пробале досега - во сос од портокал и мед

Read more

Мини пици без тесто - невообичаена подлога и здрави состојки

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
 • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
 • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе