Брзо и без печење: Колач од нутела што се топи во уста

Ако сте љубители на слатка храна, а немате многу време да минувате во кујна, овој рецепт за едноставен колач е идеален за вас. Потребни се само пет состојки и колачот не треба да се пече.

Состојки: 90 грама мелени бисквити, 250 г шеќер во прав, 120 г стопен путер, 200 г бела чоколада и 300 г нутела.

Подготовка:

Мелените бисквити измешајте ги со стопениот путер и шеќерот во прав, а потоа додадете ја нутелата. Добро измешајте ги состојките во дното на сад покриен со хартија за печење.

Стопете го белото чоколадо и прелијте над подлогата, а потоа додадете ја нутелата за декорација.

Еден час нека стои во фрижидер и потоа вкусниот колач е подготвен за служење. Толку е вкусен што се топи во уста.

Погледнете како изгледа подготовката на овој рецепт во видеото што Елојс Хед го објави на Instagram.

Тагови
реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со овошје

Read more

Ручек за 30 минути: Ражничи од компири и сланина

Read more

Како да го внесете просото во вашата исхрана?

Read more

Рецепт за совршен колач со сливи

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе