Брзо и лесно: Есенска пита од дуњи

Вкусна и лесна пита која ќе им се допадне на сите.

Потребни состојки:

-1/2 кг кори за пита

-800 г рендани дуњи

-150 г шеќер

-4 лажици лебни трошки

-1 лажичка цимет

-малку масло

-1/2 чаша минерална вода

Начин на подготовка:

Изрендајте ги дуњите, додадете го шеќерот, лебните трошки и циметот, па добро измешајте.

На првата кора ставете малку масло, па преку него ставете ја втората кора, повторно малку масло па посипете од дуњите низ целата кора и замотајте како ролат.

Истата постапка повторете ја со останатите кори. Наредете ги во подмачкан плех за печење. Премачкајте ја питата со масло и прелијте со половина чаша минерална вода (околу 100 мл). На крајот посипете малку шеќер и ставете да се пече додека не порумени.

Откако ќе се испече и олади малку, исечете ја питата на парчиња, па по желба посипете шеќер во прав.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Рецепти

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Read more

Мезе на денот: Плескавици од тиквички

Read more

Рецепт на денот: Пилешко во сос од јогурт, сенф и куркума

Read more

Вкусно и лесно за подготовка: Десерт со ванила и бадеми

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе