Брзо и лесно: Калабриски пиперки со компири

Оригинален рецепт од југот на Италија подготвен во домашна атмосфера. Одличен за вегетаријанци и за сите оние кои некогаш сакаат да направат пауза од месо.

Регионот Калабрија, чиј главен град е Реџо ди Калабрија, изобилува со летни јадења. А дека италијанската кујна не е само паста, докажува токму популарното јадење pipi e patati старо со векови.

Потребни состојки:
1 кг пиперки (60% црвени, 40% зелени)
1 кг компири
200 г шери домати
100 г кромид
маслиново масло
сол

За подготовката не е потребно да се трошат зборови, видеото одлично ќе ве води без проблем макар и да не разбирате италијански.

А за оние што не разбираат италијански, еве мала помош:

peperoni (изг: пеперони) - пиперки
patate (патате) - компири
cipolla (чополла) - кромид
pomodorini (помодорини) - шери домати
sale (сале) - сол
olio (олио) - масло

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Рецепти

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Instagram кралица: Овошна пица

Read more

Како да испечете пиле како професионалец?

Read more

Предлог за ручек: Полнет печен компир

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе

Кои ќе бидат правилата за примање туристи летово во Бугарија?

Читај повеќе