Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Вкусен и здрав оброк со многу зеленчук.

Оваа супа е позната како минестроне супа.

Состојки:

1 лажица маслиново масло

Поголема главица кромид

Сол и бибер

2 чешниња лук

200 гр домати

4 шолји супа од зеленчук(во коцки)

1 помала тиквичка

1 помал морков

Половина шолја смрзнат грашок

30 гр рендан пармезан

Шолја свеж босилек

Начин на подготовка:

Загрејте го маслото во тава со средна големина, пропржете го кромидот и додајте сол и бибер. Додајте лук и оставете го уште 1 минута на огин. Потоа, додајте ги доматите исечкани на коцки и 4 шолји супа од зеленчук, па оставете да се вари околу 5 минути.

Додајте тиквичка исечкана на коцки, морков и варете уште 3 минути, па додајте и грашок. Оставете уште 3 минути на огин, па одозгора ставете рендан пармезан и свеж босилек.

Послужете ја супата со парчиња леб.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Read more

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Read more

Идеја за појадок: Мини крофни со банана

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе