Брзо и лесно: Мини пици од стар леб

Еден од најдобрите начини да го искористите стариот леб.

Потребни состојки за 3 лица:

-9 парчиња стар леб

-2 јајца

-150 мл млеко

-сол, оригано, босилек

-200 г шунка

-150 г кашкавал

-50 г моцарела

-малку кечап

-маслиново масло

Начин на подготовка:

Исечете го лебот на парчиња. Изматете јајца и млеко, додадете сол и бибер.

На плех ставете хартија за печење. Наредете ги парчињата леб и на секое парче со лажица распоредете од смесата со јајца и млеко. Вака лебот од внатре ќе омекне, а надвор ќе остане крцкав.

Ставете од шунката и кашкавалот, потоа додадете кечап и посипете го секое лепче со оригано и босилек.

Печете во претходно загреана рерна на 200 степени 10 до 15 минути.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Рецепти

Рецепт за печени тестенини со петминутна подготовка

Read more

Како марулата да остане свежа и до две недели?

Read more

За добар почеток на денот: Смути од спанаќ и јаболка

Read more

Идеја за ручек: Макарони со тиквички и пире

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе