Брзо и лесно: Палачинки од компир

Оваа вкусна солена варијанта на палачинки е идеална за појадок или вечера.

Потребни состојки:

1 кг компир

200 г брашно

200 мл млеко

2 јајца

100 мл газирана вода

250 г сецкана шунка

2 чесни лук

Магдонос

Постапка:

Излупете ги компирите и изрендајте ги. Додадете ги брашното, млекото и шунката. Потоа додадете ги јајцата, посолете и зачинете. Додадете ги магдоносот и изгмечениот лук. Кога сето добро ќе го замесите додајте ја газираната вода.

Во тавчето ставете малку масло, а потоа сипете од смесата, исто како и за обични палачинки. Кога ќе се испече на едната страна, свртете ја палачинката на другата страна.

Палачинките со компири може да ги послужите со павлака, кисело млеко или со вашиот омилен домашен намаз.

Тагови
реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Рецепти

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе