Брзо и вкусно бадниково тавче-гравче

Тавче-гравче е омилено празнично посно јадење кај нас, а по традиција домаќинките го подготвуваат за бадниковата трпеза.

Го најдовме најлесниот рецепт за конзервиран грав, ќе биде исто толку вкусен како вистинскиот и ќе имате повеќе време да уживате во празниците.

Готвачите додаваат две тајни состојки во тавче-гравчето, така што двата вкуса кои нè тераат да го сакаме уште повеќе ќе дојдат до израз. Гравот ќе биде посладок поради кафеавиот шеќер, а позачинет поради само една кафена лажичка сенф. Еве како да направите празнично тавче-гравче:

Потребни состојки:
 • 2 конзерви грав
 • 1 голем кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици доматно пире
 • 1 конзерва доматен пелат
 • 1 кафена лажичка сенф
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 4 лажици мелен црвен пипер
Подготовка:

Во длабока тава пропржете ги ситно сечканиот кромид и лукот додека не поруменат. Потоа додадете шеќер и доматно пире и мешајте додека не се испржат. Потоа во тава додајте добро исцеден грав, зачини и пелат. Оставете да зоврие, веднаш намалете ја топлината и динстајте 10 минути.

Префрлете го во огноотпорен сад и печете во загреана рерна на 200°C, додека водата не изврие и одозгора не се направи убава кора.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Рецепти

Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Read more

Стар руски рецепт за најсочните палачинки, вреди да ги пробате

Read more

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Десерт на денот: Пита со боровинки и ореви

Read more
 

Магазин

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Читај повеќе
 • play_arrow

Едно во 80.000: Објавена снимка со бебе што се роди во водена обвивка

Читај повеќе
 • play_arrow

Што се случува со телото кога ќе престанеме да јадеме?

Читај повеќе

Разбиваме митови за хороскопските знаци: Овенот не е агресивен, Ракот одлично се справува со емоциите

Читај повеќе

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Читај повеќе

Календар за прихрана: Каква храна да му давате на бебето по месеци?

Читај повеќе

Зошто мажите не се одлучуваат на брак, иако се заљубени?

Читај повеќе
 • play_arrow

Брзо темпо и без пауза: Вежби за затегнување на стомачните мускули

Читај повеќе

Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Читај повеќе