Брзо и вкусно: Колач со ореви и кафе

Десерт за секоја прилика.

Потребни состојки:

 • 200 г путер
 • 2,5 дл кафе
 • 4 јајца
 • 150 г чоколадо за готвење
 • 300 г брашно
 • 175 г шеќер
 • 200 г мелени ореви
 • 1 прашок за пециво
 • прстофат сол
 • половина лажичка цимет

Начин на подготовка;

Сварете го кафето и оставете да се олади, а потоа стопете го путерот. Додека путерот се топи, а кафето се лади, измешајте ги сите суви состојки.

Чоколадото исечкајте го на помали делови и измешајте го со брашното, прашокот за пециво, мелените ореви, па додадете ги шеќерот, солта и циметот.

Во поголем сад изматете ги јајцата, па измешајте ги со кафето и со путерот. Потоа сите суви состојки додадете ги во смесата и убаво измешајте. Смесата ставете ја во калап за печење, обложен со хартија.

Печете на 180 степени околу 40 минути. откако ќе се олади, исечете го на коцки и послужете. Претходно може да го премачкате со стопено чоколадо, по избор.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Рецепти

Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Read more

Предлог за десерт: Чоколаден сутлијач

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со панцета и со шампињони

Read more

Цел живот погрешно пржите колбаси

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
 • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
 • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе