Брзо и вкусно: Медитеранска салата со пилешко

Доколку сте љубители на оброк салати, ќе ви се допадне овој рецепт.

Состојки:

500 гр пилешки стек

Лажичка мелен коријандер

Лажичка сушено оригано

Сол и бибер

5 лажици маслиново масло

4 лажици балсамико

Магдонос

Марула

3 краставици

Авокадо

Маслинки

Шери домати

Начин на подготовка:

Пилешкото месо посолете го со коријандер, оригано, сол и бибер и испечете го на скара. Откако ќе се излади исечете го на ленти.

Подгответе го преливот за салатата така што ќе измешате маслиново масло, балсамико, магдонос и посолете.

Измијте и исечкајте ја марулата. Исечканите краставици, шери домати, авокадо и маслинки ставете ги во марулата, додајте го и пилешкото месо и прелијте со сосот. По желба може да додадете и брускети.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Read more

Идеја за појадок: Мини крофни со банана

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Read more

Магазин

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Читај повеќе

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Читај повеќе

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Читај повеќе
  • filter

Летен тренд: Едноделен костим за капење

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Читај повеќе

Дали знаете колку хартија треба да се рециклира за да се спаси едно дрво?

Читај повеќе