Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Идеја за брз и вкусен ручек.

Потребни состојки:

3 модри патлиџани

4 зрели домати

300 г моцарела

Сол и зачини

Маслиново масло

Начин на подготовка:

Измијте ги модрите патлиџани и исечете ги на тенки кришки. Посолете и оставете да отстои 10 минути, а потоа исцедете. Измиените домати исто така исечете ги на кришки.

Во тава сипете малку маслиново масло, а потоа ставете ред домати, ред модар патлиџан. Наросете со вегета.

Изрендајте ја моцарелата или исечкајте ги на тенки парчиња. Печете на 150 степени околу 20 минути, а потоа извадете од рерна и наредете го сирењето над зеленчукот. Вратете во рерна и печете уште 10 минути.

реклама

Рецепти

Најдобриот рецепт за посни крофни

Read more

Брз и вкусен појадок: Банички со спанаќ

Read more

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Read more

Рецепт на денот: Пилешки гулаш

Read more
 

Магазин

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за посни крофни

Читај повеќе

Како да препознаете лажно извинување?

Читај повеќе

Брз и вкусен појадок: Банички со спанаќ

Читај повеќе

Зошто ни се спие кога врне?

Читај повеќе

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе