Брзо и вкусно: Омлет со зеленчук

Ако немате многу време за подготовка на семејниот оброк, овој рецепт на омлет со зеленчук ќе ви заштеди време, а вашите дома ќе го обожуваат.

Потребни состојки за 4 лица:

-1 лажица маслиново масло

-100 г црвена пиперка

-70 млад кромид

-100 г пченка шеќерец

-6 јајца

-30 г кашкавал

-2 лажици масло

-прстофат сол

Подготовка:

На загреано маслиново масло кратко попржете ја пиперката исецкана на коцки, младото кромитче исечено на кругови. Потоа додадете ја пченката и мешајте.

Одвојте ги белките од жолчките. Убаво изматете ги белките, а потоа полека додавајте ги жолчките, солта  и изренданиот кашкавал.

Во тава на загреано масло излејте четвртина од подготвената смеса со јајца. Намалете ја температурата, посипете го делот со подготвениот зеленчук и пржете околу 3 минути.

Омлетот поклопете го и пред служење може да го наросите со исецкан магданос или млад кромид.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Рецепти

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Read more

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Read more

Идеја за десерт: Мафини со јагоди

Read more

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе