Брзо и вкусно: Посен колач со цимет

Овој рецепт за колач е идеален за време на пости. Се прави лесно и брзо, со мармалад и цимет.

Потребни состојки:

-300 мл топла вода

-300 г шеќер

-5 лажици мармалад од кајсии

-1 кесичка сода бикарбона

-2 лажички цимет

-5 лажици масло

-400 г брашно

Глазура:

-100 г чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки со лажица додека не добиете еднолична смеса, а потоа прелијте ја во подлабок сад за печење, обложен со мрсна хартија.

Печете во загреана рерна на 150 степени околу 30 минути.

Кога колачот ќе се испече и олади, исечете го на коцки. Намачкајте го одозгора со мармалад, а потоа прелијте со стопено чоколадо.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со тиквички и ѓумбир

Read more

Предлог за ручек: Крокети од компири со шунка и кашкавал

Read more

Здраво и вкусно: Смути со јагоди и авокадо

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе