Брзо и вкусно: Шпагети со сланина и тиквички

Пробајте го овој брз и едноставен рецепт за денешниот ручек.

Состојки:

2 тиквички

300 гр. сланина исечкана на ситни парчиња

2 чешниња лук

Лажичка маслиново масло

Сол, бибер, босилек

Павлака за готвење

1 пакување шпагети

Начин на подготовка:

Испржете ја сланината на маслиново масло, па додајте лук и тиквичка исечкана на коцки. Зачинете по вкус. На крај додајте павлака за готвење и поклопете. 

Во меѓувреме, сварете ги шпагетите. Откако ќе бидат готови, сервирајте ги со претходно подготвениот сос.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Read more

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Магазин

  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе