Брзо, лесно и освежително: Валдорф салата

Тајната на оваа салата е во добрата комбинација на состојките меѓу кои се издвојуваат јаболката, целерот и оревите, а исто така задолжително треба да ставите и мајонез.

Потребни состојки:

3 јаболка со средна големина(златен делишес)

1 лажичка шеќер

1 лажичка сок од лимон

Малку сол

1 шолја ситно исечкан целер

Половина шолја мелени ореви

Половина шолја слатка павлака

Малку мајонез

Марула и рукола

Начин на подготовка:

Измијте ги јаболката и исечкајте ги на коцки. Во чинијата со јаболката додајте шеќер, сок од лимон и сол. Додајте целер и ореви и измешајте.

Со миксер изматете ја слатката павлака. Додајте мајонез во згуснатата павлака и промешајте. Сипете ја оваа смеса во чинијата со јаболка, целер и ореви. Салата е готова и ви останува да ја сервирате врз листовите зелена салата и да послужите.  

реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Контроверзната секс поза 69 доби нова верзија

Read more

Најлошата работа што може да ја чувате во паричникот

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Сочно свинско филе

Read more

Почнете го денот како што треба: Пет брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Read more

Идеја за појадок: Солени мафини

Read more

Магазин

По учеството во Мис БумБум никој не сака да ја вработи како докторка

Читај повеќе

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Читај повеќе

Во која година од животот луѓето се најнесреќни?

Читај повеќе

Кога мачка ќе направи селфи

Читај повеќе
  • play_arrow

Наставник е најтетовираниот Французин

Читај повеќе
  • filter

Предлог за ручек: Сочно свинско филе

Читај повеќе
  • play_arrow

Австралија разви спреј за нос во борбата против COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

КОВИД мода: Овој капут ќе биде хит на сезоната

Читај повеќе

Контроверзната секс поза 69 доби нова верзија

Читај повеќе