Будење на ѕверот: Баерн во специјализирани дресови го декласираше Баер

Фудбалерите на Баерн синоќа го победија тимот на Баер со 4:0 на Алијанц Арената во 8. коло од Бундеслигата и со тоа најавија излез од резултатската криза, што е своевидна порака до останатите клубови од германската елита дека баварскиот гигант се разбуди.

Баерн веднаш тргна агресивно и во третата минута поведе со голот на Сане на асистенција на Мусијала.

Младиот германски играч за врска потоа го удвои водството во 17. минута, а одличната игра ја заокружи на шест минути пред паузата кога асистираше по втор пат, овој пат за Мане.

Сенегалецот постигна гол и во 56. минута, но беше казнет поради прекршок по прегледот на ВАР.

Конечните 4:0 ги постави Милер, кој претходно му асистираше на Мусијала за вториот гол и со тоа ја круниса добрата партија.

Баерн со вчерашната победа скокна на второто место и сега заостанува два бода зад лидерот Унион Берлин, кој има натпревар помалку. Баер е на 16. позиција.

Инаку, Баерн синоќа за првпат играше во специјализирани дресови со дизајн посветен на Октоберфест, големиот фестивал на пивото и карневалот во Минхен.

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Израел го нападна Иран, пристигна првото видео

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон