Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Честопати се наоѓаме во ситуации во животот кога другите луѓе, свесно или несвесно, нѐ доведуваат до работ на нашата емоционална стабилност. Дури и ако сме опкружени со љубов и поддршка, доаѓа момент кога треба да научиме како да го заштитиме своето срце од негативност за да стигнеме до среќата.

Ова будистичко учење открива три клучни ситуации кога игнорирањето на другите е единствениот начин да го заштитите вашиот душевен мир.

Игнорирањето понекогаш е уметност

Постои приказна за Буда која ни ја покажува моќта на игнорирањето. Кога некој му плукнал в лице, наместо осудување или гнев, тој покажувал мир и сочувство. Оваа приказна служи како потсетник дека игнорирањето не е слабост, туку сила. Игнорирањето не е одмазда, туку избор кој го штити нашето ментално здравје.

3 ситуации кога игнорирањето е клучно

1. Деструктивна критика: Критиката може да биде конструктивна или деструктивна. Ако забележите дека критиката не ве води кон раст или подобрување во животот, туку само влијае на вашата самодоверба, време е да ја игнорирате. Не дозволувајте другите да ве повредат со нивните зборови.

2. Негативно однесување: Луѓето понекогаш ги изразуваат своите фрустрации на начини кои можат да бидат штетни за нас. Игнорирањето на таквото однесување не значи дека прифаќаме лоши постапки, туку дека не дозволуваме тоа да нѐ промени или повреди.

3. Манипулација: Емоционалната манипулација може да нѐ доведе во состојба на вина или несигурност. Да научите да го игнорирате таквото однесување значи да ја зачувате вашата автономија и слобода.

Направете свој штит

Преку концептот на радикално прифаќање, можеме да научиме како да ги прифатиме работите онакви какви што се, без осудување или негирање. Оваа психолошка дистанца создава заштитна обвивка околу нас, овозможувајќи ни да одговориме на ситуации со смиреност и сочувство, наместо да дозволиме да нè повредат или да нè исфрлат од рамнотежа и среќа.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Read more

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Read more

Како помалку да се потите на високи температури?

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more
 

Магазин

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе