СЕРИЈА А

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Голманот на Јувентус Џанлуиџи Буфон се најде во почетниот состав за гратското дерби од 30. коло од италијанскиот шампионат против Торино.

Благодарение на ова, тој постави нов рекорд по бројот на натпревари во Серија А. Ветеранот го надмина достигнувањето на екс капитенот на Милан, Паоло Малдини.

URL

За 42-годишниот голман, овој натпревар е 648 во Серија А. Малдини остана на 647 натпревари во периодот од 1984 до 2009 година.

URL

Од сегашните играчи, само двајца имаат одиграно повеќе од 450 натпревари во Серија А: 35-годишниот голман на Интер Самир Хандановиќ (468) и 37-годишниот напаѓач на Сампдорија Фабио Куаљарела (460).

URL
URL

Буфон игра за Јувентус од 2001 година, откако се пресели од Парма, освен сезоната 2018/19 кога беше во ПСЖ.

Јувентус со 4:1 го совлада Торино во Дерби дела Моле.

реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Instagram убавица: Тејана Тејлор

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Read more

Фудбал

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Read more

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Read more

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Read more

Буфон се договорил со Парма

Read more
 

Спорт

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Читај повеќе

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Читај повеќе

Буфон се договорил со Парма

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе