СЕРИЈА А 2019/20

Буфон ќе игра уште една сезона, го надминува Малдини

Голманот со најмногу натпревари во Калчото ќе брани и на 43 години откако се договори со Јувентус за продолжување на договорот.

Џанлуиџи Буфон година за година ја одложува пензијата. Откако првично планираше по Мундијалот во Русија 2018 година да се пензионира, непласирањето на Италија го натера да гледа кон Катар 2022. Оттогаш, секоја година Буфон оди во пензија, а потоа ја продолжува кариерата.

Сега го направи истото, потпиша нов едногодишен договор со Јувентус, што значи дека дефинитивно ќе игра до лето 2021. Нормално, Буфон цели и кон настап на ЕУРО со Италија, а го брка и тој толку посакуван пехар од Лигата на шампиони кој никако да го освои.

Моментално по бројот на настапи во Серија А израмнети на врвот со по 647 настапи се Паоло Малдини и Џиџи Буфон. Првиот одамна пензиониран, вториот нестрпливо го чека својот нареден настап за да избие сам на врвот. Јуве вечерва гостува кај Џеноа на Горан Пандев, но Буфон ќе почека за својот рекорд бидејќи вечерва помеѓу стативите ќе биде Војчех Шченсни.

Буфон и Паоло Малдини

„Во една сезона имаме минимум 48 натпревари на располагање, така да рекордот ќе дојде и тоа ќе се случи оваа сезона“, рече Маурицио Сари на синоќешниот прес прашан дали Буфон ќе постави рекорд на наредниот натпревар. Нема да биде вечер, но веројатно 648. настап ќе се случи на големото дерби в сабота против лутиот градски ривал Торино.

Буфон го брка Малдини и по бројот на одиграни сезони во Серија А. Малдини има вкупно 25 сезони, додека Буфон ја игра 23-тата. Наредната ќе му биде 24-та, а доколку навистина сака да игра на Мундијалот во Катар во 2022 година, тогаш не само што ќе го видиме Буфон и во својата 25-та сезона, туку и во рекордната 26-та со оглед на тоа што Мундијалот ќе биде во зима, односно сезоната 2022/23 ќе биде почната.

Џиџи кариерата ја почна бранејќи го голот на Парма во сезоната 1995/96, а по 6 сезони кај тимот од „Енио Тардини“ во 2001 се пресели во Јуве. Со исклучок на сезоната 2006/07 кога „Старата дама“ поради местење натпревари со помош на судии беше префрлена во Серија Б и сезоната 2018/19 кога се префрли во ПСЖ во обид да ја освои Лигата на шампионите, Буфон целе време е во Јуве во Серија А.

Буфон во дресот на Парма

Во репрезентацијата на Италија одамна е број еден според настапите. Има 176, дури 40 повеќе од Фабио Канаваро со 136, а трет е Малдини со 126. Моментално репрезентативниот статус го има замрзнато, но планира да се активира за ЕУРО 2020 и Катар 2022.

Тагови
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Фудбал

Бартомеу: Преговорите за трансферот на Лаутаро се во мирување

Read more

Кулибали: Милан едвај шутна на гол, а даде два гола

Read more

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Read more

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Read more

Спорт

Бартомеу: Преговорите за трансферот на Лаутаро се во мирување

Читај повеќе

Леклер се извини за судирот со Фетел

Читај повеќе
  • play_arrow

Кулибали: Милан едвај шутна на гол, а даде два гола

Читај повеќе

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Читај повеќе

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најглупави трансфери на деценијата

Читај повеќе

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Читај повеќе
  • play_arrow

Артета разочаран: Им се извинувам на фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Голови на Пандев и Барди во вчерашните дуели од Серија А и Ла Лига

Читај повеќе