Буфон откри кога планира да се пензионира... ќе поигра уште малку

Легендарниот италијански голман сега има 43 години, а крајната граница која ја одреди е пензионирање на 45.

Џанлуиџи Буфон веќе требаше да биде во пензија. Неговиот првичен план беше да се повлече по Мундијалот во Русија во 2018 година, но кога Италија не успеа да се пласира, падна во вода и неговиот план да се појави на рекордното шесто Светско првенство. Уште тогаш се насочи кон Катар 2022 година и токму затоа продолжи да игра.

„Видете, во мојата глава навистина има еден 'стоп' знак, максимална точка, а таа е јуни 2023 година. Тоа е максимумот, навистина, навистина таму е крајот. Но, би можел да прекинам и за четири месеци...“, вели Џиџи говорејќи за The Guardian.

Летото 2018 наместо да престане се одлучи да премине во ПСЖ, каде одигра само една сезона, а потоа се врати назад во Јуве каде и ден денес е, иако резерва на полскиот голман Војчех Шченсни.

Буфон во солзи по испаѓањето на Италија од Шведска во баражот за пласман на СП 2018

„Јас сум личност која цврсто верува во судбина. Кога Јувентус ми понуди шанса да се вратам, си помислив: 'Господе! Никогаш не се знае, можеби постои некоја причина, нешто поради кое ми е пишано да се вратам таму. Една последна приказна да се испише'“.

Во меѓувреме Буфон успеа да го урне рекордот на Паоло Малдини за најмногу настапи во Серија А, 654 до овој момент, рекорд кој тешко дека некогаш ќе биде срушен.

За репрезентацијата на Италија нема настап од 2018 година кога изјави дека се повлекува, но неговото константно одложување на пензионирањето, и сега најавата дека тоа ќе го стори во јуни 2023 година, после Мундијалот во Катар, најавува дека Џиџи се надева дека на стара слава ќе биде во репрезентацијата како трет голман.

„Така да, да бидам искрен, има дел од сето ова кој се сведува и на малку его, кое секој од нас го има“, искрено вели Буфон.

Моментално Буфон е на делба на првото место со уште тројца други фудбалери како играчи кои биле дел од најмногу Мундијали, пет. Останатите се Лотар Матеус (Германија), Антонио Карбахал (Мексико) и Рафаел Маркес (Мексико). Единствената разлика е што сите останати одиграа барем еден натпревар на сите пет Мундијали, додека Буфон не одигра ни минута на својот дебитантски Мундијал, оној во 1998 во Франција кога му беше резерва на Анџело Перуци. Потоа играше во 2002, 2006, 2010 и 2014.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Фудбал

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Read more

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Read more

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Read more

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе

Ибра се соочува со тригодишна забрана за играње фудбал

Читај повеќе

Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Читај повеќе

Британецот Еванс го елиминираше Ѓоковиќ во Монте Карло

Читај повеќе

Клоп: Лошиот напад е наш заштитен знак сезонава

Читај повеќе