Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Бугарската владина агенција „Патна инфраструктура“ објави дека денеска распишала јавен тендер за избор на изведувач за изработка на идејно-технички проект со детален распоред – план за парцела за изградба на автопатот Ѓуешево-Дупница.

Фото: Агенция „Пътна инфраструктура“

Како што јави дописникот на МИА од Софија, трасата ќе овозможи удобна врска меѓу трансевропскиот транспортен коридор „Ориент/Источен Медитеран“, по кој се наоѓа трасата на автопатот „Струма“ и границата со Република Северна Македонија. Оваа траса е дел од главната TEN-T мрежа. Се очекува автопатот да биде во должина од околу 62 километра.

Изградбата на новиот автопат, што е удвојување на дел од патиштата во Бугарија во регионот I-6 Ѓуешево-Ќустендил и II-62 Ќустендил-Дупница, ќе обезбеди брз, удобен и безбеден транспорт на луѓе и стоки, како и директна врска на градот Дупница со магистралниот пат „Струма“ и целата автопатска мрежа во околината.

Со спроведувањето на јавната набавка во фазата на идејно проектирање, ќе бидат разгледани алтернативни решенија за реализација на трасата помеѓу граничната точка „Ѓуешево“ и автопатот „Струма“, со проектна брзина од 120 км/ч и габарит Г27, по што ќе се пристапи кон спроведување на соодветните еколошки процедури.

По одлука на надлежниот орган за животна средина, ќе може да се премине на изработка на техничкиот проект за одобрената траса, вклучително и проект за Детален развоен план. Проценетата вредност за реализација на договорот за јавниот проект е 3,1 милиони лева (1,6 милиони евра) без ДДВ, а средствата се од буџетот на Бугарската владина агенција за инфраструктура. Терминот за изработка на проектот е 150 календарски дена од датумот на склучување на договорот и го вклучува само времето на проектирање.

реклама

Во сенка на бруталниот Холанд се раѓа чудо што се чека уште од ерата на Марадона

Read more

The Sun: Јунајтед го најде наследникот на Роналдо

Read more

Германија има чуден однос кон Украина од почетокот на војната: Што се крие зад тоа?

Read more

Колку е поскапено кафето во Македонија?

Read more

Регион

По Полска, и Грција ќе бара репарации од Германија

Read more

Претседателот на Бугарија одбива да ја потпише декларацијата за членство на Украина во НАТО

Read more

Партијата на Борисов води на изборите во Бугарија

Read more

Вучиќ: Србија не воведува санкции кон Русија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

„Бела чао“ стана протестна химна: Се пееше во Скопје, се пее во Украина и во Иран

Читај повеќе

ПИНА: Над 81 отсто од анкетираните новинарки се соочиле со онлајн вознемирување

Читај повеќе

„Независниот“ Реџепи можеби ќе премине во ДУИ

Читај повеќе

Германија има чуден однос кон Украина од почетокот на војната: Што се крие зад тоа?

Читај повеќе

Европратениците бараат санкции за убијците на Иранката Махса Амини

Читај повеќе

Колку е поскапено кафето во Македонија?

Читај повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата продолжуваат да растат

Читај повеќе

Најдоброто од светот на џезот и импровизираната музика на 41. Скопски џез фестивал од 13 до 16 октомври

Читај повеќе

Сончево со мала облачност и со слаб до умерен северен ветер

Читај повеќе