Бугарија подготвена да го заштити воздушниот простор на Северна Македонија

Скопје, 12 јуни 2019 (МИА) – Бугарија, која е членка на НАТО, може да ѝ помогне во заштитата на воздушниот простор на Северна Македонија, ако склучи договор за купување осум авиони Ф-16 од САД, рече премиерот Бојко Борисов.

Новинската агенција БГНЕС пренесува дека Бугарија, која е исто така членка и на ЕУ, се обидува да ги замени своите стари МиГ-29 и да ја подобри усогласеноста со стандардите на НАТО.

Американскиот Стејт департмент одобрил евентуалната продажба на осум авиони Ф-16 и слична опрема за Бугарија, по цена од 1,67 милијарди долари. Сепак, Бугарија очекува САД да понудат на продажба авиони по намалена цена од 1,2 милијарди долари.

-Разговаравме со мојот колега Зоран Заев минатата недела, да го чуваме воздушниот простор на Северна Македонија кога ќе ги добиеме новите авиони. Ова ќе биде добро и за нив и за нас, изјави Борисов.

Официјалниот американски предлог за продажба на борбени авиони F-16 во Бугарија се очекува да пристигне во рок од една недела, објави вчера бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов.  Очекуваниот договор за F-16 Блок 70 на Локхид Мартин ќе биде најголемата воена набавка на државата на Црното Море од крајот на комунистичката власт во 1989 година.

Како што пренесува БГНЕС, Северна Македонија се надева дека ќе стане 30. членка на НАТО следната година и, исто така, очекува наскоро да обезбеди датум за почеток на преговорите за пристапување со ЕУ по договорот со Грција за промена на своето име од Македонија. Атина претходно ги блокираше напорите на поранешната југословенска република да се приклучат на двете организации.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Регион

Заразените со COVID-19 во Хрватска нема да гласаат на изборите

Read more

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Цветанов: Софија заостанува зад Атина во односите со Скопје

Read more

Мицотакис: Направивме најдобра можна подготовка за туристичката сезона

Read more

Вести

До средината на следната недела локално невреме со дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за COVID-19

Читај повеќе

Кривична пријава за скопјанец кој во камион превезувал 26 мигранти

Читај повеќе

МЗ бара итна истрага за маските со лажни сертификати за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Опожарено возило во сопственост на Владата

Читај повеќе

Заразените со COVID-19 во Хрватска нема да гласаат на изборите

Читај повеќе

Затвореник во КПУ „Идризово“ позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Најдобрите студенти ќе се вработуваат во државни институции, ветува Мисајловски

Читај повеќе

Нови 173 случаи со COVID-19, 15 починати

Читај повеќе