Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Упорноста понекогаш навистина се исплати - тоа го докажа бугарскиот програмер Љубомир Владимиров.

Имено, Владимиров преку својот Twitter профил го праша Илон Маск дали може да ги искористи неговиот лик и лого за видеоиграта на која работи.

Заплетот на видеоиграта се темели на компанијата на Маск SpaceX и планот за колонизација на Марс, каде Маск би бил еден од ликовите.

„Јас сум развивач на видеоигри и во моментов работам на една игра во која сте Вие и SpaceX. Ако мислите дека е во ред, сè што ми треба е вашата потврда дека можам да ги користам вашето име и лого. Ќе го објавувам ова цела година, секој ден, сè додека не добијам одговор. 154/365 “, напиша меѓу другото Владимиров во неговата 154-та објава.

URL

По 22 недели, или 154 дена, Маск конечно му одговори.

„Можеш да ги украдеш името/логоата и веројатно нема да те тужиме“, напиша Маск во свој стил.

По ова соопштение од Маск, Владимиров одговори „Добро, тогаш ќе се вратам на работа“, но тој исто така рече дека ќе му плати 80% од профитот доколку видеоиграта е навистина успешна.

На што работи Владимиров можете да видите ТУКА.

Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Гејминг

PlayStation 5 добива нов џојстик

Read more

Call of Duty: Black Ops има изненадување за вистинските фанови

Read more

Дали е ова крајот на популарната GTA?

Read more

Играта „Tony Hawk’s Pro Skater“ пристигнува на Xbox, PS5 и Nintendo Switch

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Читај повеќе

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе