Чини 3,2 милиони евра

Bugatti го претстави Chiron Super Sport

Bugatti го претстави Chiron Super Sport, нова верзија на лимитираниот модел Chiron Super Sport 300+, која веќе е достапна во продажба по цена од 3,2 милиони евра.

Во првата фаза од испораката, за купувачите ќе бидат достапни само 60 примероци од автомобилот, а тоа се очекува на почетокот од наредната година.

Исто како и стандардниот, Chiron Super Sport го движи 8.0 литарски квад-турбо W12 мотор, но благодарение на поголемите турбо полначи, редизајнираните глави на цилиндрите и новата пумпа за масло, моторот испорачува дополнителни 100 КС, односно 1.600 КС и 1.600 Nm вртежен момент.

Силата се пренесува на сите четири тркала, а автомобилот забрзува од 0 до 200 км/ч за 5,8 секунди.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Авто новости

Започна производството на новиот Nissan Qashqai

Read more

Кој е побрз: Audi RS e-tron GT или Tesla Model S?

Read more

Кој е најбрз: VW Golf GTI Clubsport, Civic Type R или Megane Trophy?

Read more

Ако не е расипан, не го поправај: Дали би возеле автомобил со ваков волан?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Започна производството на новиот Nissan Qashqai

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi RS e-tron GT или Tesla Model S?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е најбрз: VW Golf GTI Clubsport, Civic Type R или Megane Trophy?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако не е расипан, не го поправај: Дали би возеле автомобил со ваков волан?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari за крајот на јуни го најави револуционерниот спортски автомобил

Читај повеќе

Како ќе изгледа новиот Dacia Duster?

Читај повеќе
  • play_arrow

Легендарното „југо“ - Американците му се смееја, а денеска цената му расте

Читај повеќе

Црни кутии во автомобилите во ЕУ од 2022 година

Читај повеќе

Започна да се произведува Hyundai Bayon

Читај повеќе