Bugatti во Женева го претстави најскапиот автомобил на светот

Саемот на автомобили во Женева традиционално е место каде најдобрите (па и оние помалку добрите) производители на автомобили премиерно ги покажуваат нивните најнови и најатрактивни модели. Таков е случајот и со Bugatti, кој го претстави специјалниот модел La Voiture Noire.

Bugatti La Voiture Noire е базиран на популарниот хиперавтомобил Chiron, а неговата цена изнесува 12 милиони фунти, односно 9,5 милиони фунти без данок. Со таа цена, овој модел стана најскапиот комерцијален автомобил во светот.

Покривката од La Voiture Noire ја тргна претседателот на Bugatti, Стефан Винкелман, кој му го покажа на светот новиот „ѕвер“ од компанијата која е позната по суперлуксузните автомобили. Автомобилот е веќе продаден и има сопственик кој ќе може да се израдува на неговиот quad-turbo W16 8.0-литарски мотор што развива 1.500 коњски сили и има вртежен момент од 1.600 Nm.

Како што напоменавме погоре, La Voiture Noire е базиран на Bugatti Chiron и му оддава почест на моделот Type 57 SC Atlantic, произведен во 1936 година. Тоа исто така беше уникатен модел кој му припаѓаше на дизајнерот Жан Бугати, син на основачот на компанијата.

Жан загина во сообраќајна несреќа во 1939 година, а неговиот автомобил исчезна без траг во текот на првите денови од германската инвазија на Франција во 1940 година.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Авто новости

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Read more

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе