„Букер“ за најдобар роман на англиски јазик доби Шкотланѓанец

Наградата „Букер“ за најдобар роман на англиски јазик годинава ја доби Шкотланѓанецот Даглас Стјуарт (44) за романот „Shuggie Bein“.

Ова е негов прв роман и е заснован на вистински настани од детството на авторот – раскажува за животот на едно момче кое се обидува да ја одврати својата мајка од алкохолизм, во сиромашниот дел на Глазгов во 1980-те години.

Стујарт е втор Шкотланѓанец кој ја добива престижната награда „Букер“. Доделувањето беше синоќа во Лондон. На онлајн настанот учествуваа жената на принцот Чарлс, Камила, поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и лауреатите на наградата од минатите години Маргарет Етвуд, Бернардин Еваристо и Кадзуо Исигуро.

За литературната критичарка и член на жирото, Маргарет Басби, романот на Стујарт е понесувачки, трогателен и дава прецизен живопис на портрети на луѓе со нивните интереси и вредности.

– Напишан елегантно и моќно, ова е роман кој влијае на нас и не тера да се соживееме со хероите, благодарејќи на мноштвото емоционални регистри, изјави Басби на доделувањето на наградата. 

За наградата „Букер“ годинава се бореа книгите „Burnt Sugar“ на Евнила Доши, „This Mournable Body“ на Цици Дангарембги, „The New Wilderness“ на Дајан Кук,  „Real Life“ на Брендон Тејлор и „The Shadow King“ на Маази Менгисте.

Наградата се врачува од 1969 година, но од неодамна почна да се доделува за дела на англиски јазик неависно од местото на жителството на авторот. На својот Twitter профил Стујарт има забележено дека живее во Њујорк.

Тагови
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Книги

Од кој книжевен жанр писателите најмногу заработуваат?

Read more

Читањето книги буди емпатија и помага да ги пребродите тешките моменти

Read more

Објавен новиот стрип „Астерикс и грифонот“

Read more

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе