Бум на дигиталниот фитнес во време на пандемија

А.С.
/ 02.01.2021 / 16:16

Мобилните апликации за фитнес забележаа нагло зголемување на бројот на корисници за време на КОВИД пандемијата, објави BBC.

 

Strava, која има повеќе од 73 милиони корисници, соопшти дека просечно два милиони луѓе за првпат се регистрираат на нивната апликација секој месец. Апликацијата користи GPS технологија за регистрирање на вежбањето, најчесто трчање.

Фитнес-апликацијата Freeletics, која има повеќе од два милиони корисници во Велика Британија, забележа раст од 50% во периодот од март до јуни.

Д-р Шарлот Хилтон од британското здружение на психолози рече дека COVID-19 им даде на многу луѓе единствена можност да вежбаат повеќе затоа што имаат помалку причини да не го прават тоа.

„Ако ништо друго, вежбањето на отворено ни дава добредојдено олеснување од поминувањето толку многу време во затворен простор поради рестриктивните мерки“, изјави Хилтон за BBC.

Таа додава дека поради мерките против коронавирусот, луѓето се свртуваат кон апликации за вежбање за да бидат поврзани со луѓе кои подеднакво размислуваат и уживаат во вежбањето.

Strava забележа зголемување на вкупната количина на активности пријавени во апликацијата, а трчањето и возењето велосипед се покажаа како најпопуларни.

Оние кои веќе ја користат апликацијата, ги зголемија своите тренинзи за 13 проценти. Рекорден број на тркачи го завршија својот предизвик од пет километри, пишува BBC.

И од сите маратонски стази снимени преку апликацијата, Strava соопшти дека 44 проценти од корисниците трчале самостојно, откако биле откажани големи организирани настани ширум светот.

Членовите во апликацијата споделија повеќе од 400 милиони фотографии од тренинзите.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Фит

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Read more

Како да направите 10.000 чекори дневно без да излезете од дома?

Read more

Можете да го извајате телото и со вежбање дома

Read more

Што се случува во вашето тело ако не вежбате доволно?

Read more
 

Магазин

Како жените да доживеат поинтензивен оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Берни Сандерс: Ги видов мемињата инспирирани од инаугурацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицајци на ролерки – Пакистан има ново оружје против криминалците

Читај повеќе
  • play_arrow

10 навики кои го издаваат карактерот

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Читај повеќе

Страв од корона: Зошто не треба со денови да се затворате дома?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува среќа во љубовта во текот на февруари

Читај повеќе

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Читај повеќе